Hledat

Pratetinčino rozplývající se linecké by Romča

**Tohle linecké cukroví je od mojí pratetičky, kterou jsem ani osobně neznala. Ale její linecké znala celá naše rodina a celá vesnice ve které žila. Prateta pekla vánoční cukroví lidem z vesnice a oni zase donesli vajíčka navíc, mléko, máslo. Byla to taková místní pekařka - upovídaná paní co peče dokonalé cukroví a vánočky. Tak ji znali lidé co do vesničky jen dojížděli třeba za rodiči. Škoda že jsem ji nemohla poznat a jejímu umění se přiučit více. **
**Po pratetičce zůstalo jen pár receptů a ostatní kdoví kam zmizely :-( **

**Tak se podělím o tento mnoha lidmi oblíbený a pro nás absolutně tradiční. Letos s moderním nádechem ve formě tiskátek, ale ta chuť zůstává pořád stejná a když se dodrží i vše domácí tak se ta lahoda jen rozpadá na našich mlsných jazýčcích. **

To jsem se nám nějak rozpovídala až jsem se tu málem rozplynula nad tou pro mě tradiční chutí - jak my u nás říkáme Pratetino rozplývající se linecké :-)

TAK A JDEME NA TO :-)

Potřebné přísady:
 • 355g hladké mouky
 • 125g moučkový cukr
 • 250g másla - já použila domácí a to je teprve parádička - ( čím kvalitnější máslíčko, tím famóznější výsledek)
 • vanilkový cukr - můžete si udělat doma - (návod jak na to popíšu pod receptem na linecké)
 • kúra z citronu - raději nějaký bio
 • 2 žloutky
Postup přípravy:
 1. Tak nejprve si připravíme všechny potřebné ingredience na stůl, nebo kuchyňkou linku. Připravíme si také vál a váleček na vyvalování těsta. Struhadlo na nastrouhání citronové kůry, mísu na zadělání těsta a folii. Nezapomeneme na vykrajovátka, plech a pečící papír. Tak snad máme vše co budeme potřebovat připravené a můžeme se dát do díla.
 2. Nejprve si rozklepneme vajíčka a oddělíme žloutky od bílků. Bílky si dáme do skleničky stranou a využijeme třeba na sněhové pusinky :-)
 3. Do mísy dáme moučkový cukr a do něj přidáme cukr vanilkový. Promícháme a přidáme dva žloutky. Metličkou šleháme krásně do pěny a přidáme zchladlé rozpuštěné máslíčko. Teď si prosejeme mouku rovnou do mísy kde již máme základ našeho parádního lineckého těsta. Ještě nemícháme a přidáme si nastrouhanou kůru z pečlivě omytého nejlépe bio citronu. Zkoušela jsem do jedné várky lineckého těsta dát kůru pomerančovou a bylo to také moc dobré. Tak to jen kdyby někdo chtěl změnu a nebo jen tak chtěl vyzkoušet. V původním receptu je samozřejmě klasiky kůra z citronu.
 4. Tak a jsem skoro u konce. Teď vezmeme vařečku a mícháme tak aby se nám těsto začalo krásně pojit. Vál si poprášíme hladkou moukou a těsto z misky na vál vyklopíme. Důkladně si omyjeme ruce a osušíme. Těsto budeme vypracovávat pěkně tradičně a to znamená jak jinak :-) No přeci ručně :-) Na této části si dejte záležet, ač se to nezdá je to velmi důležitý krok a čím lépe těsto rukama propracujeme, tím lepší cukroví pak budeme mít.
 5. Tak a je to :-)
 6. Z vypracovaného těsta si uválíme úhlednou kouli, nebo válec - jak se komu víc líbí, zabalíme do folie a dáme do lednice odpočívat - nejlépe přes noc. Pokud spěcháte nechte to těstíčko alespoň tři hodinky v klidu spinkat prosím :-) Udělejte si čaj pokliďte, popovídejte si s rodinou a přáteli a pak se na to vrhněte.
 7. Druhý den ráno těsto vyndáme z lednice a postupujeme už klasickým způsobem. Necháme si těsto maličko povolit, rozdělíme na díly. Nezapomeneme si zapnout troubu, aby se nám krásně předehřála a cukroví se krásně upeklo.
 8. Poprášíme vál moukou a válečkem vyválíme plát. No a už vykrajujeme námi zvolené tvary, které následně pokládáme na plech vyložený pečícím papírem nebo podložkou- to je na vás na co jste zvyklí a co používáte.
 9. No a šup s tím do předem předehřáté trouby, pán Bůh nám to požehnej a pečeme. Čas pečení si netroufám napsat, prosím řiďte se každý podle své trouby a také podle těsta. Když je hotové je krásně narůžovělé, místy může být zlatavě hnědé.
 10. Po upečení skládáme do nějaké krabičky, vyložené ubrouskem s vánočním motivem. Necháme vychladnou a můžeme skladovat v chladu. Pro lepší rozležení můžete také přidat kousky pokrájeného jablka.
 11. Pár dní před vánoci slepujeme domácí marmeládou a kdo chce ještě přizdobí.
 12. Tip: Po vyndání z trouby můžete jako někdy já ještě horké obalit v moučkovém cukru s vanilkou.
 13. Tak a slíbený recept na Domácí vanilkový cukr
 14. Budeme tedy potřebovat:
 15. 2 vanilkové lusky
 16. 400g cukr krystal
 17. Postup :
 18. Jsou dva způsoby buď pokrájené lusky jen rozříznete a vložíte do cukru a nebo cukr s lusky pomixujete po částech v mixéru. Já mixuji když chci mít víc cítit tu vanilku, přijde mi to tak mnohem lepší. Není to však nutné, hodně lidí říká, že v tom vidím ten rozdíl hlavně já jelikož mixuji. Nicméně mám výkonný mixér a tak to mám hned a na jeden zátah tak mi to nijak nevadí a dělám tak. nýbrž jsem takto zvyklá. Pak zavřete do nějaké sklenice a je to.
 19. Tak to už bude asi vše. Přeji Vám všem hlavně klidné Vánoce, plné lásky od Vaší milované rodiny a také přátel a všech hodných lidí se srdcem na správném místě.
 20. K té lásce, pohodě a klidu- snad jen popřeji tu krásnou vůni, třeba právě z našeho tradičního Pratetinčiného rozplývajícího se lineckého cukroví :-)
 21. Dívejme se na svět krásně, dobrou chuť a ještě jednou ty nejkrásnější svátky klidu Vám úpřimě a z celého srdce přeje Romča
Vánoční cukroví

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Skořicové kytičky

Skořicové kytičky

Obrázek Kávová srdíčka

Kávová srdíčka

Obrázek Panpepato - Tradiční italská vánočni delikatesa

Panpepato - Tradiční italská vánočni delikatesa

Obrázek Rumové kuličky

Rumové kuličky

Obrázek Vánoční mandlová kolečka

Vánoční mandlová kolečka

Obrázek Panettoncini

Panettoncini

Obrázek Žloutkové rohlíčky

Žloutkové rohlíčky

Obrázek Indiánci

Indiánci

Obrázek Kokosové koule

Kokosové koule

Obrázek Kokosový suk

Kokosový suk

Obrázek Medovopepřová srdíčka

Medovopepřová srdíčka

Obrázek Andělské trubičky

Andělské trubičky

TOPlist