Hledat

Dort s bavorským čokoládovým krémem

Potřebné přísady:

Těsto:

 • 120 g světlých máslových sušenek (typu bebe, nebo domácí máslové sušenky)
 • 60-90 g másla (viz dále)
 • 1 lžíce třtinového cukru

Bavorský čokoládový krém:

 • 125 ml silné kávy

 • 2 lžičky vanilkového extraktu

 • 20 g, nebo 12 plátků želatiny

 • 375 ml mléka

 • 100 g čokolády (alespoň 50%  kakaové hmoty)

 • 5 žloutků

 • 190 g krupicového cukru

 • 2 lžičky škrobu

 • 5 bílků

 • špetka soli

 • 1 lžíce krupicového cukru

Dokončení:

 • Sezonní ovoce -  jahody, maliny, borůvky, ostružiny, rybíz a další
 • 2 lžíce cukru moučka nebo krupice
 • čiré dortové želé (není nutné, pokud se dort zkonzumuje do 24 hodin)
Postup přípravy:
 1. Sušenky v robotu nebo válečkem rozmačkáme na drobky, přisypeme cukr a zamícháme. Máslo rozehřejeme a nalijeme na sušenkovou drť a zamícháme tak, aby se tvořilo lehce rozpadající se těsto.
 2. Pokud používáte domácí máslové sušenky, bude stačit těch 60 g másla a směs bude hezky lepit, pokud ale použijete kupované sušenky, jsou sušší a potřebují spojit větším množstvím tuku, a proto použijte 90g.
 3. Dno dortové formu o průměru 22 cm vyložíme pečícím papírem, upneme do obruče a těsto rukama namačkáme na dno tak, aby ho rovnoměrně zakrývalo celé. Formu vložíme do lednice a necháme zatuhnout. Během tuhnutí si připravíme krém.
 4. Želatinu necháma nabobtnat v menším množství vody (pokud používáme plátkovou, vody může být víc, důležité je, aby se plátky ponořily celé). Uvaříme silnou kávu, zamícháme do ní vanilkový extrakt a přidáme nabobtnanou želatinu (plátkovou před tím vyždímeme). Mícháme, dokud se želatina nerozpustí, pokud není  káva dostatečně teplá, na sporáku jí pomalu a za stálého míchání zahříváme, dokud se želatina nerozpustí. Pozor, káva s želatinou se nesmí vařit!
 5. Mléko vlijeme do nádoby s dvojitým dnem a postavíme na sporák na střední plamen. Nalámeme do něj čokoládu a za stálého míchání necháme zcela rozpustit a mléko dosáhnout téměř bodu varu.
 6. Oddělíme žloutky od bílků. V bílkách nesmí být ani trochu žloutku, nešel by pak ušlehat sníh, pokud se tedy stane, že se žloutek roztrhne a "ušpiní" bílek, žloutek normálně použijte - může být o jeden nebo dva víc - ale bílek dejte stranou a rozklepněte nové vejce.
 7. Žloutky dáme do mísy a začneme šlehat. Postupně přisypáváme cukr a šleháme asi 3 minuty na nejvyšší otáčky, dokud směs nezdvojnásobí svůj objem a není světle žlutá. Pak krátce zašleháme škrob (lze ho vynechat, je tam jen proto, aby se při zahřívání krému zabránilo snadnému sražení žloutků, ale o to opatrnější pak musíme být a směs kontrolovat teploměrem).
 8. Za stálého šlehání přiléváme tenkým pramínkem čokoládové mléko. Celou směs pak přemístíme zpět do hrnce s dvojitým dnem a vrátíme na sporák a na mírném plameni a za stálého míchání zahříváme, dokud se netvoří na povrchu lžičky tenký povlak (teploměr by měl ukazovat 75-80 °C). Směs se nesmí vařit, pak by se žloutky srazily.
 9. Směs odstávíme z plamene, přilijeme kávu s želatinou a promícháme, aby se vše spojilo.
 10. Z bílků a špetky soli vyšleháme polotuhý sníh, přidáme lžíci cukru a šleháme, dokud sníh není tuhý a na povrchu se začnou tvořit vlnky po metle. Sníh opatrně a po částech zamícháme do horkého čokoládového krému. Za občasného promíchání necháme zchladnout (lze si pomoct i tím, že nádobu s krémem postavíme do ledové lázně, ale nutné to není), ale dáme pozor na to, aby krém zcela nevychladl a nezačal tuhnout.
 11. Vyndáme formu z lednice, krém nalijeme na sušenkový základ a vrátíme zpět do lednice na minimálně 4 hodiny (raději přes noc).
 12. Pomocí nože opatrně oddělíme krém od boků formy, obruč uvolníme a sejmeme.
 13. Ovoce omyjeme, zbavíme stopek, větší kousky překrojíme na půl až čtvrt, posypeme 2 lžícemi cukru a necháme 10 minut stát. Pak ovoce zcedíme a poklademe na povrch dortu.
 14. Pokud se dort bude konzumovat i déle než za 24 hodin, připravíme čiré dortové želé podle návodu na obalu (v lehce oslazené vodě) a všechny kousky ovoce jím potřeme - ovoce se zakonzervuje, neosychá a nemá tendence kvasit.
Moučníky, dezerty, dorty
Autor receptu

Facebook komentáře

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Kokosová roláda

Kokosová roláda

Obrázek Čokoládové vynikajicí muffiny

Čokoládové vynikajicí muffiny

Obrázek Banánový koláčik

Banánový koláčik

Obrázek Sušenky z ovesných vloček

Sušenky z ovesných vloček

Obrázek Little cheesecakes

Little cheesecakes

Obrázek Recept - Malinový flekatý koláč

Recept - Malinový flekatý koláč

Obrázek Trdelník

Trdelník

Obrázek Schwarzwaldský dort

Schwarzwaldský dort

Obrázek Mrkvový dort

Mrkvový dort

Obrázek Rebarborový tvarohový cheesecake

Rebarborový tvarohový cheesecake

Obrázek Rychlé řezy

Rychlé řezy

Obrázek Švestkový koláč s jablky a ricottou

Švestkový koláč s jablky a ricottou

TOPlist