Hledat
Filters

Hornický skanzen - Štola Prokop - Stříbro

Hornický skanzen ve Stříbře

Dne 10.9.2005 byl slavnostně otevřen Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky ve Stříbře. V celém areálu je možno shlédnout různou důlní techniku používanou v minulosi, jak ve stříbrském revíru tak i v ostatních revírech celé České republiky. Důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače různých typů, vrtací soustavy a mnoho dalších již historických exponátů doplňuje funkční důlní lokomotiva a replika štoly, kde je možno názorně zhlédnout použití zmíněné techniky při těžbě. Dále se v areálu nachází i vstup do tzv. průzkumné štoly (bývalého skladiště trhavin) ve které se návštěvník seznámí se způsoby těžby v období středověku, ale i v průběhu 19. a  20. století. Veškeré nainstalované exponáty jsou opatřeny informačními tabulemi o způsobu použití zmíněné techniky. Hornicko-historický spolek Stříbro průběžně ( dle finančních možností ) doplňuje prostory skanzenu novými exponáty a má za cíl vytvořit v areálu i tzv. malý geologický parčík s názornou ukázkou základních hornin z oblasti Stříbrska. V roce 2009 členové spolku dokončili výstavbu muzejní povrchové důlní trati v délce 325 bm kolem řeky Mže. Součástí skanzenu je i ústí Královské dědičné štoly Prokop. Tato štola, která byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru na žíle Bohaté požehnání.

V současné době je Královská dědičná štola přístupná pro návštěvníky v celkové délce 700 m, doba prohlídky trvá cca 80 min.

Virtuální prohlídka štoly: http://virtualni-prohlidky.profesionalita.cz/hornicky-spolek-stribro/

Kde nás najdete ?

To je dobrá otázka. Město Stříbro, není svojí rozlohou tak veliké a proto nalezení hornického skanzenu je velmi jednoduché.

  1. Pokud přijedete autobusem

Nejlépe je zaparkovat na náměstí. Odtud nejkratší cestou tzn. v levé straně náměstí je KB, kolen ní průchodem v brance do městského parku, cca po 70 m po kamenných schodech dolů k řece Mži, přijdete k tzv. Červené lávce a jste u nás.

  1. Pokud přijedete autem. Máte několik možností.

To samé jako autobusem.
dole u mostu přes řeku Mži, se dáte kolem hotelu Branka, přes kamenný most, za ním hned doprava a po asfaltové silnici dojedete až na parkoviště. Z parkoviště ještě nějakých 250 m, přejdete tzv. Červenou lávku a jste u nás. 
dole u mostu přes řeku Mži, se dáte kolem hotelu Branka, před kamenným mostem hned doprava, po 50 m zase doprava, projedete dvěma železničními viadukty a dostanete se přímo k nám. Upozornění - tato cesta není veřejná komunikace, s autem na vlastní nebezpečí. A máme tu ještě jednu poznámku - v letošním roce se zde dokončí cyklotrasa Paříž - Praha a není nám dosud známo, jaý zde bude nastaven dopravní řád.

Děkujeme za pochopení, tato záležitost je věcí Města Stříbra.

  1. Pokud přijedete vlakem.

Z nádraží ČD se dáte do centra, dojdete k hotelu Branka a zde se již můžete opět řídit pokyny výše uvedenými. Můžete jít po levé straně řeky anebo po pravé straně řeky Mže. Kdo nepospíchá a chce se zastavit, tak je pro něho zajímavá cesta po pravé straně řeky Mže, cca po 250 m od hotelu Branka sestoupí na hornickou stezku, kde má možnost vychutnat si krásný pohled na středověký ráz našeho města, mine zde čtyři zastavení - štolu Anna, štolu Josef, štolu Barbora a na konci štolu Gottwill. Kolen ní vyjde opět na cestu, dá se doleva a po chvilce přijde k našemu skanzenu.

  1. Pro turisty zde máme ještě jenu možnost a to pochod ze zastávky ČD ve Vranově, k nám je to necelých pět km krásnou krajinou nad řekou Mží.
49° 45'7.628" N13° 0' 32.461" E
Plzeňský kraj
GPS:49.7516572,13.0084574

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Skoba- Climbing club DDM Stříbro

Skoba- Climbing club DDM Stříbro

Zobrazit detail Skoba- Climbing club DDM Stříbro
Obrázek Hornický skanzen - Štola Prokop - Stříbro

Hornický skanzen - Štola Prokop - Stříbro

Zobrazit detail Hornický skanzen - Štola Prokop - Stříbro
TOPlist