Národní památník hrdinů heydrichiády – krypta v Resslově
V kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se po atentátu na Reinharda Heydricha jednadvacet nocí ukrývalo sedm československých parašutistů. Osmnáctého června 1942 tam svedli svůj poslední boj.
Do krypty se dá vejít. Je to malý, studený, kamenný prostor s jedním větracím otvorem do ulice — a právě ten větrací otvor, kterým se do krypty čerpala voda, si člověk pamatuje nejdéle.
Tohle není výlet pro předškoláky. Je to pietní místo a expozice je vážná. Pro starší děti, které už ve škole slyšely o protektorátu, je to ale jedno z nejsilnějších míst, kam se dá v Praze zajít.
Co je v expozici
V místnosti před kryptou je výstava o operaci Anthropoid. Vede od Mnichovské dohody přes vznik protektorátu a Heydrichův nástup k moci až k přípravě a provedení atentátu a k boji v kostele.
Zvláštní pozornost je věnovaná lidem, kteří parašutistům pomáhali — sokolským odbojářům a členům pravoslavné církve. Ti za to zaplatili stejně jako oni.
Expozice je česky a anglicky a doplňují ji dobové audiovize.
Samotná krypta celou prohlídku uzavírá a má pietní charakter. Jsou v ní busty sedmi vojáků s jejich životopisy.
Počítejte s čekáním
Do památníku smí být najednou jen třicet lidí a skupina může mít nejvýš patnáct. Při velké návštěvnosti se čeká venku — s menšími dětmi to je potřeba vzít v úvahu.
Otevřeno je celoročně od úterý do neděle, od devíti do pěti. Poslední návštěvník je vpuštěn v půl páté.
Lektorované prohlídky se konají od úterý do pátku dopoledne a odpoledne, ale jsou určené primárně školám.
Kudy
Metrem B na Karlovo náměstí, nebo tramvají na Karlovo náměstí či Jiráskovo náměstí. Památník spravuje Vojenský historický ústav Praha.







