Hledat
Filters

Chrustenická šachta - Chrustenice

Ráda bych Vás dnes pozvala do berounského okresu ( 15min od pražské části Zličín). Celé berounsko je z velké části zalesněné a i díky tomu velmi půvabné. Jistě všichni znáte berounské medvědy: Matěje, Vojtu, Kubu neboli celorepublikové hrdiny večerníčku. Nyní a v dalších pokračováních bych Vám ale ráda přiblížila i další možnosti vhodné pro rodiče s dětmi v okolí zmiňovaných berounských medvědů. Mým zcela prvním tipem je obec s názvem Loděnice. Tato obec je velmi blízko Praze a dostupnost je snadná jak po dálnici, tak klasické „staré“ cestě. Městečko je to malinké a jeho součástí je i obec Chrustenice.

A právě tam dnes své vyprávění započnu. Jednou při náhodném prohlížení turistické mapy, která má nesporné výhody díky svému značení zajímavých míst, jsem narazila i na velký žlutý nápis: Důlní expozice Chrustenická šachta. Neváhala jsem tedy a vyhledala si na internetu další informace o tomto místě. Zjistila si polohu, vstupné a jiné náležitosti. POZOR: pro návštěvníky je toto místo otevřeno jen v červenci, srpnu a září a to vždy jen o sobotách, nedělích a státních svátcích. 

A při nejbližší sobotě kdy nám počasí dopřávalo mnoho sluníčka jsme vyrazili. Šipky navádějící k této důlní památce nejsou moc dobře viditelné a tak doporučuji vzít si sebou raději i mapu. Všichni, kteří přijedou po staré silnici z Prahy to budou mít nejsnadnější – neboť důlní prostory se nacházejí na samém konci obce právě směrem od Prahy. 

Buďte velmi všímaví a hned u první odbočky vpravo ( lesní vysypaná cesta ) uvidíte na sloupu malý štítek se šipkou. Ostatní, kteří do Loděnice dorazí po dálnici a uprostřed města sjedou na městkou komunikaci se musí dát doprava a směřovat z obce ven – na zmiňovaný samý okraj obce směrem ku Praze. Po odbočení na štěrkovou cestu to je k důlnímu muzeu pouhých 100m a doporučuji i zde zanechat auto. Možná Vás bude mást, že u lesa se nachází jen velká firma na výrobu nábytku ale nebojte. Důl je již nepoužívaný, a tak až na samém úpatí kopce a začínajícího lesa najdete koleje, vyzděné portály a vstup do důlních prostor. Důl je to opravdu velkolepý a nasvědčuje tomu i hloubka: 84pater do podzemí neboli 120m pod hladinou moře. V prostředním portále naleznete místnost, kde je možné zakoupit vstupenky. Prostor je ale i vybaven jako muzeum a k vidění jsou tu opravdové důlní skvosty zachráněné z doby těžby železné rudy. 

Postranním levým portálem je pak už umožněn vstup do samotného podzemí. Každý obdrží ochranou helmu a HURÁ vyrážíme do hlubin! Vstup je umožněn dětem od 6ti let ale už i 2leté návštěvníky zde měli :o). Tunel se táhne hluboko do skály a každý výklenek je jedním zastavením kdy průvodce popisuje a přibližuje úlohu dolu v jeho nejlepších historických letech a pro pobavení vypráví i různé příběhy – z natáčení filmu Zdivočelá země ( který se právě natáčel v těchto prostorách ) a nebo o lapáliích jak přesvědčit koně aby sestupovali do podzemí. Ve výklencích a slepých uličkách je k vidění i mnoho používaných sbíječek, vrtaček ale i funkční bagr! Uprostřed hlubin je pro návštěvníky přichystán důlní vláček a velkou část trasy se svezete s Vašimi ratolestmi mašinkou :o). 

Na konci prohlídky je pak muzeum dochovaného technického zařízení: čerpadla, elektrické rozvodny a i jiné památky z lomů Amerika a Mexiko. Prohlídka trvá něco přes 60min a pan průvodce je opravdu velmi milý člověk a zodpoví Vám i veškeré otázky. 

Jelikož je ale toto místo zajímavé i pro jiné památky, tak bych Vám velmi ráda doporučila i další tipy pro strávení zbývající části odpoledne.

Jen 2km od dolu naleznete obec Nenačovice, která je velmi známá svou sklářskou hutí. Bohužel jsem ji osobně nenavštívila ale exkurze do prostoru ruční výrobny sklářských dekorací je zdarma!  Mám totiž malé děti a tak jsme raději dali přednost zvířátkům. V kopcích nad obcí Nenačovice se totiž nachází rodinná farma Rabina ( Mapa1). Na rozlehlých oplocených pláních tu naleznete: jak domácí hospodářské zvířectvo, lamy, černé labutě, muflony ale i jiná velká zvířata na které moje znalost pojmenování nestačila. 

No a koho nezaujmou zvířátka tak velmi blízko je i hezké dětské hřiště ( Mapa2) :o)

Ráda bych Vám ale ještě napsala tip na ranč s koníky, které najdete při cestě zpět do Loděnice ( neboli k dálnici ) ( Mapa3). Ranč u kotvy je otevřen stále a prohlídky zvídavých dětí tu nebudou nikomu na obtíž a najdete zde i rozmanitý program pro děti neboli jízdu na ponících :o)

Přeji tedy i všem čtenářům stejně nádherné odpoledne jaké jsem s dětmi v tomto místě strávila i já. 

Veronika Blanická za webový portál BerounMaminkám

50.0068561N, 14.1545097E
Středočeský kraj
GPS:50.0069576,14.1548024

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Beckiland - dětský svět plný dovádění a her- Praha

Beckiland - dětský svět plný dovádění a her- Praha

2.339
Zobrazit detail Beckiland - dětský svět plný dovádění a her- Praha
Obrázek Timeout- NC Metropole Zličín- Praha

Timeout- NC Metropole Zličín- Praha

Zobrazit detail Timeout- NC Metropole Zličín- Praha
Obrázek Tipsport laguna - Aquapark Beroun

Tipsport laguna - Aquapark Beroun

Zobrazit detail Tipsport laguna - Aquapark Beroun
Obrázek Muzeum českého venkova-  Červený Újezd

Muzeum českého venkova- Červený Újezd

Zobrazit detail Muzeum českého venkova- Červený Újezd
Obrázek Sportovní centrum Eden - Beroun

Sportovní centrum Eden - Beroun

Zobrazit detail Sportovní centrum Eden - Beroun
Obrázek Pronájem chaty - Hlásná Třebaň - Berounka

Pronájem chaty - Hlásná Třebaň - Berounka

Zobrazit detail Pronájem chaty - Hlásná Třebaň - Berounka
Obrázek Penzion Hájovna u Dubu - Karlštejn - Beroun

Penzion Hájovna u Dubu - Karlštejn - Beroun

Zobrazit detail Penzion Hájovna u Dubu - Karlštejn - Beroun
TOPlist