Hledat
Filters

Výlet naučnou stezkou po stopách trilobita na Hrad Týřov

Zaparkujeme na náměstí s kostelem a vydáme se směrem z obce po modré. Po pravé straně jsou prolézačky pro děti a výběry pro koně. Pokračujeme mezi domky kam nás navede informační tabule a jdeme dál až dojdeme k louce kde končí zástavba a dáme se doprava.

Jsme na začátku naučné stezky "Po stopě trilobita", která je strmá, není vhodná pro kočárky a kola sem nesmí vůbec. Po chvilce dorazíte na první zastávku kde je malé suťové pole, velká socha trilobita a také vzorky co se zde dá najít. Pokud odbočíme vlevo, najdete velké rozlehlé suťové naleziště. Zde můžete hledat, určitě něco najdete 😊 tudy se dá sejít dolů k autobusové zastávce u mostu a nebo zvolíte cestu po stezce a tak se po suťovém poli vrátíte vpravo a půjdete po stezce dolů, kde dalším zastavením jsou kukátka pro děti. Opravdu jsou to jen kukátka, pokud chcete mít rozhled z dalekohledu je potřeba si přibalit jeden do batůžku.

Od zastávky jdeme doprava po žluté, přes most vůbec nepůjdeme a budeme pokračovat směr náš druhý cíl - zřícenina hradu Týřov (zřícenina je nyní oficiálně uzavřena - do poloviny 2016 a tak zvyšte svoji opatrnost).

Jdeme tedy vpravo podél řeky, která se nachází po naší levé ruce zástavbou místních chatařů. Až dojdeme na konec jdeme stále rovně podél toku řeky. Cesta na zříceninu hradu Týřov vede celou cestu po úzké stezce podél řeky. Cesta není vhodná pro kočárky, ani jiné dopravní prostředky. Asi v polovině cesty je na stezce malá pěkná vyhlídka. Je to příjemné zastavení.

U menších prcků doporučuji dítě v nosítku, šátku, krosničce a tatínka.

Po zdolání úzké stezky dojdeme k chatové oblasti kde odbočíme doprava až dojdeme k lávce, kterou přejdeme a po levé straně už se nám ukazuje náš cíl cesty.

Hrad Týřov pravděpodobně postavil Václav I a ro ke konci své vlády. Patří mezi hrady francouzkého kastrolu a byl prvním svého druhu u nás. Dochovala se torza věží a palácových hradeb. Je to romantické místo z kterého je krásný výhled, které při svých toulkách navštívil také Karel Hynek Mácha.

Zde si odpočineme a občerstvíme z vlastních zásob a stejnou cestou vyrazíme zpět.

K občerstvení je ve Skryjích ale také rozhodně stojí zato se zastavit na kozí farmě kde prodávají nejen kozí mléko, ale také sýry.

Kdo ještě nemá dost, může vyrazit na opačnou stranu po modré ke Skryjským jezírkům nebo se může podívat do místního muzea Joachima Barranda.

Video : Výleťák na streamu

49.9653069, 13.7675047
Středočeský kraj
GPS:49.9654059,13.7671796

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Výlet naučnou stezkou po stopách trilobita na Hrad Týřov

Výlet naučnou stezkou po stopách trilobita na Hrad Týřov

51
Zobrazit detail Výlet naučnou stezkou po stopách trilobita na Hrad Týřov
Obrázek Penzion pod prameny - Branov - Křivoklát

Penzion pod prameny - Branov - Křivoklát

Zobrazit detail Penzion pod prameny - Branov - Křivoklát
Obrázek Chata Olí - Sýkořice - Berounka - Křivoklát

Chata Olí - Sýkořice - Berounka - Křivoklát

Zobrazit detail Chata Olí - Sýkořice - Berounka - Křivoklát
TOPlist