Hledat
Filters

Domácí jogurt - z obchodu již nekupuji

Potřebné přísady:
 • 1 litr mléka - používám přímo od kravičky, nebo kozí, ovčí - zde už ale zahušťuje sušeným mlékem - u kravského toto není nutné
 • hrnec na svaření mléka
 • jogurtovač - ( nemusí být, můžete dát do peřin a nebo v zimě k topení)
 • jeden malý bílý jogurt nebo jogurtová kultura - ( z jogurtu Activia ,Holandský nebo Choceňský co kdo má rád, ale musí v něm být živé kultury)
 • skleničky na jogurt - pokud nemáte jogurtovač se sklenkami

Ovocná složka :

 • Mandarinky, boruvky, jahody
 • sirup z agáve nebo kdo co používá za sladidlo - ( med, třtinový cukr, obyč cukr atd)
Postup přípravy:
 1. Mléko zahřejeme téměř k varu na 95 stupňů - skutečně méně - tím ho pasterujeme - ( pokud by jste používali mléko z obchodu stačí zahřát, zde již pasterizace není nutná) Zkoušela jsem z plnotučného a polotučného mléka Pilos z Lidlu a jde to - ( nicméně nadojené mléko přímo krávy je přeci jen jiný level, pokud nemáte vlastní kravičku, určitě najdete ve svém okolí farmu a nebo alespoň mlékomat.)
 2. Kastrol s mlékem dáme do studené vody a ochladíme cca na 42 stupňů - ( dělám od oka, musíte tam udržet prst) Do kastrolu přidám jednu Activii a pořádně promíchám. Teď již nalijeme do skleniček a dáme do jogurtovače na 8 hodin, ale já jelikož jsem líná dělám to večer a nechávám celou noc.
 3. Ráno vypneme jogurtovač kdo nemá dal do peřin a nebo k topení. Jogurty vyndáme a hned teplé se dávají do lednice. Ke konzumaci jsou další den.
 4. Jednu skleničku hotového jogurtu si můžete nechat na další přeočkování a takhle pořád dokola dokud jogurt neztratí svou hustotu a chuť. Pak je nutné zakoupit novou jednu malou Activii.
 5. Ještě dodatek, takto se dělá jogurt z jogurtu ovšem dá se zakoupit přímo jogurtová kultura a to buď u Milcolmu, který stojí 30 kč pytlík a je to na litr jogurtu z kterého ovšem ještě desetkrát očkujet další várky. Mají i větší balení takže se dostanete na 450 kč na 100 litrů mléka.
 6. Další kulturu dělá Ekokoza a to mi vyhovuje tedy dětem víc jelikož není jogurt tolik kyselý a to naše děti upřednostňují. Stojí 240 kč na 250 litrů mléka takže je ještě levnější. Jogurt od Ekokozy chutná jako smetanové jogurty z obchodu.
 7. Více o těchto firmách a cenách atd si najdete na internetu, pokud by Vás to zajímalo.
 8. Pokud dávám ovocnou složku, tak ráno vypnu jogurtovač a jahody nebo mnou zvolené ovoce rozmixuji tyčovým mixérem a přidám sirup z agáve nebo třeba není špatný pampeliškový med promíchám a dám na dno skleniček. Přiznám se, že většinou to dělám tak, že ovocnou složku udělám do sklenice bokem a dám do lednice k jogurtům. Každý si pak nabere kolik chce.
 9. Ať se dílko daří :-)))
Vegetariánské
Autor receptu

Mohlo by se Vám líbit

TOPlist