Hledat

Hvězdárna Ondřejov

Areál observatoře Astronomického ústavu v Ondřejově je v letní sezoně (květen – září) přístupný veřejnosti každý víkend. Udělejte si výlet do kraje Josefa Lady, navštivte naši hvězdárnu, obec Ondřejov nebo muzeum J. Lady v Hrusicích. Přijet můžete na kole, vlakem, autobusem nebo autem (jak se k nám dostat?).

  • Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Během návštěvy Vás naši průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kopuli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.
  • Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasazeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval architekt Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce nebo meteorů. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným roku 1967. V okolí observatoře je také řada turisticky zajímavých míst.
  • Přístup- Areál hvězdárny je volně přístupný, do budov je možno vstoupit pouze s průvodcem. Upozorňujeme, že budovy nemají bezbariérový přístup a v historických kopulích je zúžený prostor. Trasa prohlídky vede z části přírodním terénem a ujdete při ní asi 1,5 km.
  • Hvězdárnu jsme navštívili avšak s naším nejmenším členem rodiny a tak jsme se do budov na prohlídku nedostali. Ale i tak jsme si odnesli spoustu zážitků je tu zde k vidění mnoho i venku co je volně přístupné. Je to krásné místo na procházku a děti se při ní něco dozví.
Fričova 298251 65 Ondřejov
Středočeský kraj
GPS: 49.9080233,14.7837829

Mohlo by se Vám líbit

Obrázek Hvězdárna Ondřejov

Hvězdárna Ondřejov

Obrázek Šibeniční vrch- Mnichovice

Šibeniční vrch- Mnichovice

Obrázek Dolton Ranch - Svojetice

Dolton Ranch - Svojetice

Obrázek Strollering- Říčany u Prahy, Svojetice, Nupaky

Strollering- Říčany u Prahy, Svojetice, Nupaky

Obrázek Chalupa Vilekula - Sázava - Černé Budy

Chalupa Vilekula - Sázava - Černé Budy

Obrázek Zámek Berchtold- Dětský ráj- Praha východ

Zámek Berchtold- Dětský ráj- Praha východ

Obrázek Rozhledna Skalka - Vyžlovka

Rozhledna Skalka - Vyžlovka

Obrázek MC- Putti- Benešov

MC- Putti- Benešov

Obrázek Kemp Sázavský ostrov - ubytování Sázava

Kemp Sázavský ostrov - ubytování Sázava

Obrázek Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Obrázek Mléko, sýry, tvaroh z farmy na Žernovce

Mléko, sýry, tvaroh z farmy na Žernovce

Obrázek Japonská zahrada- Říčany u Prahy

Japonská zahrada- Říčany u Prahy

TOPlist