„V pražském planetáriu můžete na největší promítací ploše v republice pozorovat hvězdy, ať je venku tma nebo světlo, jasno nebo deštivo. Kromě toho zde můžete shlédnout filmy promítané na celou oblohu (kopuli s průměrem 23,5 m), které vás doslova obklopí.
Od 23. ledna 2015 je k dispozici nové digitální planetárium Zeiss Velvet http://www.planethk.cz. Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji metropole východních Čech - Hradce Králové.
Areál observatoře Astronomického ústavu v Ondřejově je v letní sezoně (květen – září) přístupný veřejnosti každý víkend. Udělejte si výlet do kraje Josefa Lady, navštivte naši hvězdárnu, obec Ondřejov nebo muzeum J.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. zahájila svoji službu veřejnosti před více než 50 roky – na podzim roku 1955. Za toto období uspořádala více než 36 000 akcí pro 975 000 návštěvníků.
Městská hvězdárna ve Slaném je specializovaná instituce, která aktivně přispívá k rozvoji vědy a vědeckých poznatků tím, že pořádá populárně - vzdělávací akce v oblasti astronomie a příbuzných věd, systematicky se věnuje odborně - výzkumné a pozorovatelské činnosti v oblasti proměnných hvězd a exoplanet.
Hvězdárna se nachází na východním okraji města Vyškova v blízkosti křižovatky silnice č. 430 (směr Ivanovice na Hané) a rychlostní silnice R46 (směr Olomouc).
Letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh.
Od 1. ledna 2005 se hvězdárna stala součástí Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Již od počátku existence Hvězdárny Vsetín je její činnost zaměřena na vzdělávání a popularizaci zejména v oblasti astronomie, kosmonautiky, meteorologie a přírodních věd vůbec.
Nová Zlínská hvězdárna nahradila starou hvězdárnu, která byla zbourána kvůli velké rekonstrukci Gymnázia Zlín, na jehož pozemku se nacházela. Její stavba trvala 3 roky a jejím vlastníkem je město Zlín.
Hvězdárna je pro veřejnost za účelem pozorování noční oblohy otevřena každý pátek.Pro individuální návštěvníky je pozorování naplánováno na všechny pátky v roce mimo měsíc červenec.
Naši návštěvníci se mohou v případě jasného počasí těšit na to, jak uvidí na večerní obloze souhvězdí, planety Sluneční soustavy, Měsíc, stanici ISS a další tělesa za pomoci našich dalekohledů nebo jen pouhým okem.
Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti.
Hvězdárna byla postavena v padesátých letech astronomickým kroužkem tehdy samostatné obce Ďáblice. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1956. Původní stavba (východní kopule, přednáškový sál a knihovna) byla rozšířena v roce 1960 o kancelář, západní kopuli a spojovací chodbu.
V současnosti je Štefánikova hvězdárna kulturním a odborným zařízením zaměřeným především na popularizaci astronomie a příbuzných přírodních věd. Tím nejzajímavějším, co hvězdárna může nabídnout, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy, probíhající za jasného počasí po celý rok.